26 sierpnia 2015

Kulinarny Offtop: Papryka faszerowana kaszą gryczaną i serem feta.

Jako dzieciak nienawidziłam kaszy gryczanej, a piątkowy obiad z kaszą i kefirem w roli głównej to był prawdziwy koszmar. Z czasem jednak wszystko się zmieniło i to do tego stopnia, że mieszkając w Hiszpanii przywoziłam sobie z Polski zapasy kaszy gryczanej i jadałam z jogurtem naturalnym solo, albo tworzyłam jej hiszpańską wersję z chorizo (pycha!). Paprykę uwielbiałam za to od dziecka i mogłam ją jeść pod każdą postacią i w każdych ilościach. Pewnego dnia postanowiłam jedno z drugim połączyć i nafaszerować paprykę kaszą z dodatkami. Dziś ten pomysł jeszcze trochę ulepszyłam i oto są tego efekty. 

 


Zwykle jada się u mnie w domu paprykę faszerowaną mięsem mielonym, którą gotuje się później w rosole. Choć bardzo lubię to połączenie, zawsze przeszkadza mi, że papryka szybko robi się miękka, wręcz się rozlatuje. Dlatego postanowiłam zrobić wersję, w której papryka pozostaje trochę chrupka. A skąd wziął się pomysł na farsz? Z przypadku. Student bywa magikiem w kuchni, szczególnie, gdy półki w lodówce nie uginają się pod ciężarem możliwości :D

Składniki:
9 papryk czerwonych lub żółtych
3 woreczki kaszy gryczanej
jedno opakowanie sera feta
spora garść rukoli
dwie garści pestek dyni
sól, pieprz, pieprz czosnkowy

Sos:
Oliwa z oliwek
sok z limonki
miód 



Instrukcja krok po kroku:
1. Papryki myjemy. Odcinamy górną część, tak, żeby powstała "przykrywka" (ok 2cm). Wyjmujemy gniazdo i pestki.
2. Kaszę gryczaną gotujemy według przepisu na opakowaniu. 
3. Do garnka wsypujemy ugotowaną kaszę, dodajemy pokrojony w kostkę ser feta. Przyprawiamy mocno pieprzem i pieprzem czosnkowym.
4. Rukolę myjemy, osuszamy. Niewielką część zostawiamy do dekoracji, resztę rwiemy na strzępy i wrzucamy do garnka z kaszą, mieszamy.
5. Nadziewamy papryki farszem, przykrywamy górną częścią i układamy ciasno na blasze. Wsadzamy do piekarnika na ok. 40min (aż się troszkę zmarszczą) i pieczemy w temperaturze 200'C. 
6. W międzyczasie prażymy na suchej patelni pestki dyni. 
7. Papryki wykładamy na talerz z rukolą, otwieramy i polewamy wnętrze delikatnie sosem (wszystkie składniki mieszamy do smaku), a następnie posypujemy pestkami. 

Smacznego! :)




A Wy jakie macie sposoby na paprykę? Z racji wielkiej miłości do tego warzywa, każdy pomysł przygarnę z otwartymi ramionami!
---
Spodobał Ci się ten post? Będzie mi  miło jeśli podzielisz nim na Facebooku, albo  zostawisz komentarz :)
Zapraszam Cię również na  facebook'owy fanpage!